Újabb sikeres műtéten van túl a Pécsi Tudományegyetem sebészrobotja!
Tumort távolított el a PTE Klinikai Központjában szolgáló Da Vinci Xi!
A Semmelweis Egyetem Da Vinci Xi sebészeti robotja a ma ismert legfejlettebb technológiai háttérrel azonban nemcsak műtétre alkalmas: újszerűsége a két sebészeti konzolos megoldás, amely révén oktatásra, képzésre is lehetőséget teremt, ezáltal biztosítja az orvostanhallgatók és a fiatal szakorvosok képzését is.
A műtéteken a hallgatók vagy azok a kollégák is megtekinthetik a robotkarok mozgását, akik szeretnék elsajátítani az új eljárást.
A magas precizitást lehetővé tevő orvosi robotok valóságos forradalmat indítottak el a műtéti eljárásokban, a csúcstechnológiás gépek segítségével ugyanis a test jóval kisebb mértékű roncsolásával válnak hozzáférhetővé a kezelendő területek, csökkentve a beavatkozással járó kockázatot és lerövidítve a gyógyuláshoz szükséges időt.
Tavaly szeptemberben a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központja (PTE KK) is beszerzett egy ilyen eszközt: az egyetem robotsebészeti kutatócsoportja egy Da Vinci Xi típusú dupla konzolos robotot rendszeresített, 3,6 milliárd forintnyi európai uniós támogatásból.
A gép segítségével azóta több sikeres műtétet is végrehajtottak, köztük urológiai, nőgyógyászati és mellkassebészeti beavatkozásokkal. A PTE KK pedig most azt közölte, hogy nemrég megtörtént a Da Vinci Xi első olyan bevetése is, amikor egy rosszindulatú fej- és nyaksebészeti tumort távolítottak el.
A negyedik generációs robotsebészeti eszköznek számító Da Vinci Xi egyébként nem csak a Pécsi Tudományegyetem klinikáján szolgál, tavaly nyáron a Semmelweiss Egyetem is beszerzett egyet, hazánkban először pedig az Országos Onkológiai Intézetben alkalmazták, ahol 2022 januárjában végezték el vele az első műtétet.